SAKO QUAD

Rád by som predstavil, v týchto končinách možno trocha raritnú, malokalibrovku Sako Quad model „Range“ 22LR.

Mojím zámerom bolo vlastniť zbraň, ktorá by mala čo najviac zhodné ovládacie prvky ako klasická opakovačka, mala zásobník, nastaviteľnú pažbu, nastaviteľný spúšťový mechanizmus a netrpela klasickými neduhmi typu „dorob si doma“. Zbraň má v prvom rade slúžiť na lacnú tréningovú činnosť a troška aj na poľovné účely na lov škodnej (takže zbrane s hybridnými pažbami „s hmotnosťou 8kg“ išli z kola von).

Po preskúmaní ponuky trhu som sa rozhodoval medzi značkami Anschutz a Sako. Nakoniec som vybral Sako, nakoľko ponúka, v dnešnej dobe, čoraz obľúbenejší systém výmenných hlavní – kalibrov, pri zachovaní ovládacích častí zbrane.
Z ponuky som zvolil model „Range“. Výrobca priamo ponúka možnosť kúpiť ťažkú hlaveň so závitom na ústí, čím mi odpadla často strastiplná cesta tento dávať dorábať puškárovi. Zbraň je v základe osadená nastaviteľným spúšťovým mechanizmom, pričom za príplatok je možnosť voliť aj medzi spúšťou s tzv. francúzskym napináčikom. Ostatné technické parametre zbrane má výrobca na stránke.

Po vybalení zbrane z papierovej krabice (nedokážem pochopiť prečo zbrane v takejto cenovej kategórii výrobca neexpeduje aspoň v nejakom jednoduchom plastovom kufri) bola samozrejme puška rozobraná do „poslednej skrutky“ a všetky diely som odmastil. Spúšťový mechanizmus a mechanizmus záveru som premazal vazelínou. Spúšť už z výroby bola nastavená na celkom prijateľné hodnoty, ale pre moje potreby som ju nastavil cca 300gr.

K záveru by som povedal asi toľko – keď s ním prvý raz manipulujete máte pocit ako keby tento chodil po nejakých ložiskách a máte potrebu tieto hneď v závere hľadať. Chod je neskutočne hladký a presný. O nejakých stranových výchylkách alebo zadrhávaní nemôže byť reč. Výrobca odviedol vynikajúcu prácu!

Pažba uvedeného modelu poskytuje nastaviteľnú lícnicu a bodku. Lícnica je nastaviteľná ako výškovo, tak aj stranovo. Bodka výškovo, stranovo a na predĺženie slúži sada výmenných podložiek. Pre zaujímavosť bodka je totožná s modelom TRG, pričom aj rozmery pažby sa tomuto modelu veľkostne a výzorovo podobajú. Pažbu je teda možné plne nastaviť individuálnym potrebám strelca.

Do pažby som urobil pillar bedding. Samotné pillare – stĺpiky som nechal vyrobiť z vyskopevnostnej ocele s presnosťou uloženia skrutiek na 0,2mm. Postačuje. Samotný bedding spracovany pomocou epoxidu Dewcon. Celý systém železa s pažbou dotiahnutý momentovým kľúčom na predpísanú hodnotu.

Puzdro záveru má klasickú 11mm drážku, ja som ale na túto nasadil picatiny lištu s 20 MOA sklonom. Krúžky na puškohľad sú klasické Leupoldy. Puškoľad som zvolil športový model Meopta 4-16×44.
Na prednú časť pažby som zospodu namontoval krátku picatiny lištu slúžiacu na uchytenie dvojnožky. Túto prehadzujem z mojej druhej – „veľkej“ – zbrane.

Na boku pažby vpredu výrobca umiestil lištu, na ktorú je možné umiestniť predné pútko na remeň, zbraň je teda možné v prípade potreby nosiť na boku a mať ju tak vo výbornej streleckej pohotovosti.

Ústie hlavne som osadil jednoduchým kompenzátorom. Ako je vo všeobecnosti známe malokalibrovka takéto zariadenie, vzhľadom k spätnému rázu, nepotrebuje. Ale po osadení kompenzátora je spätný ráz v podstate nulový.

Na zbrani som ešte vymenil ovládaciu páku záveru. Originál sa mi zdal malý. Uzamykanie záveru je teraz možné prevádzať v podstate dvoma prstami, resp. pri rýchlom prebití, je toto oveľa pohodlnejšie.

Celkové remeselné spracovanie zbrane je vynikajúce, nikde žiadne otreby, stopy po nástrojoch a pod. Povrchová úprava brynýrovaním je vyhotovená skvelo – krásny hlboký čierny bryných na všetkých plochách.

K samotnej presnosti zbrane by som uviedol iba taký príklad: používam klasické sypané Lapue a keď už ma nebaví strieľať do terča, bavím sa odstreľovaním halúzok náletových krovín na 50m…. A ono sa to dá!!!