SAKO TRG

Moje terajšie Sako TRG -22 cal. 308 Win. som kúpil v roku 2011. Od začiatku som bol rozhodnutý kúpiť iba samotnú zbraň a ostatné si prispôsobiť podľa mojich individuálnych požiadaviek (pred touto zbraňou som mal dve „saka“, takže plusy a mínusy zbrane som už dokonale poznal). S touto „individualizáciou“ sa rád podelím, aby som prípadne poskytol troška inšpirácie aj iným užívateľom tejto zbrane. Ak použijem niektoré termíny a názvy skomolene, moja chyba, to sa týka aj odprezentovaných názorov.

Puška po vybalení z krabice bola rozobraná do „poslednej skrutky“. Všetky diely odmastené a podľa potreby individuálne premazané vazelínou. Jednotlivé skrutky dotiahnuté momentovým kľúčom na predpísanú hodnotu. Zo samotným spúšťovým mechanizmom som nerobil nič. Teda okrem individuálneho nastavenia polohy jazýčka spúšte a nastavenia odporu spúšte tak, ako to samotný mechanizmus umožňuje.

Ako prvé prišla na rad úsťová brzda. Origo Sako je dosť drahá (čo platí vo všeobecnosti pre všetky doplnky Sako) a na trhu existuje niekoľko lepších riešení. Moja voľba padla na výrobcu v Nemecku. Oproti originál brzde má podľa mňa lepšiu účinnosť. Spätný ráz pri výstrele by som prirovnal k malorážke, je tak malý, že pri výstrele na 100m v optike pekne vidím vykrojenie diery v terči pri dopade strely. Sledovanie dopadu strely je teda v poho. Brzda je oproti origo Saku ľahšia, takže je aj menšie ovplyvnenie výkmitu hlavne pri výstrele, vplyvom pridanej váhy na konci hlavne. Konštrukcia brzdy zabezpečuje odfuk plynov do strany a do vrchu, takže zmizlo „ofukovanie“ pieskom a trávou, ako som zažíval pri origo brzde pri predchádzajúcom Saku. Rušivý vplyv na pohľad cez puškohľad ale nebadám.

Nasledoval výber montáže puškohľadu. Rozhodol som sa puzdro záveru osadiť weaver lištou vlastnej konštrukcie. Po oskenovaní povrchu CNC elektronickým meradlom a následne vynesení elektronického modelu je lišta vyrobená na CNC fréze z vysoko pevnostnej ocele. Lišta je podbrúsená na sklon 25MOA. Uchytenie pomocou 6 skrutiek a zároveň je osadená dvomi priečnymi kolíkmi na zachytávanie priečnych rázov. Všetko to zapadá do otvorov, ktoré sú už vyvŕtané v puzdre záveru od výrobcu. Takže zásah do zbrane žiadny a lišta je presnou kópiou hornej časti puzdra. Z tohto dôvodu som lištu ani nepodlepoval. Skrutky sú proti náhodnému pootočeniu poistené lepidlom. Na zadnej strane som vynechal trocha miesta pre montáž pomocnej vodováhy. Jej umiestnenie v tejto polohe zabraňuje jej využívaniu počas streľby, nakoľko je umiestnená príliš blízko oka. Slúži výhradne na kontrolu, či neprišlo k pootočeniu optiky a vodováhy, ktorá je umiestnená na optike v zornom poli pri streľbe. Predná strana lišty je osadená skrutkou, na ktorú sa prichytáva lenta, zabraňujúca stúpaniu ohriateho vzduchu od hlavne. Na opačnej strane je obdobná skrutka na úsťovej brzde. Užitočné hlavne v letných mesiacoch. Lenta vyrobená svojpomocne, nie je to žiadna veda. Kus gumy a dva kúsky plieškov.

Pažbu zbrane som nijako bližšie neupravoval. Sklon rukoväte mi vyhovuje. Iba som na rukoväť nalepil protišmykovú gumu.

Na konci pažby je za pätkou namontovaná pomocná tretia noha súkromnej konštrukcie (dikes Ivan). Táto svojou konštrukciou umožňuje ako skokové tak aj jemné doladenie výšky. Proti nechcenému vysunutiu v prepravnej polohe je na zadnej strane pomocná fixačná skrutka. Svojou konštrukciou taktiež predĺžila dĺžku pažby na mne vyhovujúcu hodnotu. Po osadení návleku sa výška lícnice zdvihla na primeranú hodnotu, takže som lícnicu už nijako inak neupravoval ani nedvíhal. Použitím návleku sa taktiež zaoblila horná strana lícnice a už netlačí do líca, ako to Saku podaktorí vyčítajú.

Zbraň som osadil dvojnožkou, ktorú som uchytil na weaver upnutý do predného otvoru v pažbe, ktorý je origo predurčený na uchytenie dvojnožky Sako. Tú som ale nechcel, myslím že tá je o ničom. Pätky dvojnožky môžu byť vymenené za ploché alebo hroty. Je to koncipované ako výmenný set. Výmena je otázka pár sekúnd. Momentálne ale nemám potrebu výmeny, vyhovujú mi štandard dodávané.

Montážne miesto pre predné pútko na remeň bol osadený medzikusom, ktorý umožnil použiť rýchlo odopínacie pútko Sako. Remeň na zbrani je teda možné v prípade potreby rýchlo odopnúť (využívam hlavne pri love na posede). Na zbraň bol použitý remeň, ktorý umožňuje rýchlu zmenu dĺžky pomocou rýchloupínacej svorky. Využívam to pri nastavení dĺžky remeňa podľa aktuálneho oblečenia a potreby streleckej pohotovosti pri prenášaní zbrane.

Na použitej optike som si spravil značky fosforeskujúcou farbou, aby som aj v noci vedel nastaviť potrebné priblíženie a paralaxu bez nutnosti pohľadu do puškohľadu. Na poľovné účely rýchle, jednoduché a plne postačujúce. Optika bola dodatočne osadená prednou krytkou kill flash. Cez deň, pri plnom svetle užitočná pomôcka. V šere a pri nočnom love, túto dávam dole, lebo ako som zistil, zbytočne uberá na jase obrazu. Na optike je nasadená vodováha. Túto som umiestnil (z pohľadu strelca) pred rektifikačné točítka. Tým, že je vysunutá do strany, nebráni odčítaniu a kontrole nastavených klikov a zároveň je dobre čitateľná.

V roku 2012 som zbraň nastriekal maskovacími farbami do súčasnej podoby. Trvalo mi to cca. 4 hodiny aj s kávičkou a cigaretkou. Zbraň využívam ako k terčovej streľbe, tak aj k lovu, takže čo sa týka povrchu zbrane, dostáva riadne zabrať. Za rok používania je na exponovaných hranách vidieť, že sa farby odlupujú. To ale dodáva zbrani tú správnu patinu. Ostatne nie je problém tieto plochy zasa prestriekať. Foto z mobilu, žiadna veľká kvalita, ale v reále sú farby presne ako majú byť a zbraň pekne splýva s okolím.

Takže zbraň by sme mali. Už len strieľať a samo aj čistiť. Ale o tom niekedy nabudúce.