BLASER R8

V roku 2017 som sa rozhodol poskladať ďalší špeciál na dlhu streľbu. Chcelo to niečo ľahké, rýchle, moderné. Najlepšie multikaliber a aby sa to dalo používať aj na poľovačku. Nakoniec rozhodnutie padlo na záverový systém Blaser R8. Priamoťažný záver je, čo sa týka rýchlosti pri prebíjaní, neprekonateľný. So samotným systémom som nerobil nič. V podstate sa ani nedá nič vymyslieť. Len na páke záveru som odmontoval štandardne dodávanú guľôčku a nahradil ju zväčšenou, vhodnejšou na rýchlejší úchop a rýchlejšie prebitie.

Systém R8 som usadil do laminátovej pažby GRS, typ varmint. Tento typ má predpažbie predĺžené a zaoblené, čo je výhodné pri streľbe v kľaku a stoji. Systém záveru som do pažby usadil na bedding, bol použitý Dewcon. Zabezpečí to bezproblémové usadenie, vyrovnanie nerovností, pevnejšie dotiahnutie skrutiek a celý systém potom netrpí na vplyvy počasia (vlhkosti) na usadenie. Samotná pažba je vynikajúca. Nastaviteľná lícnica ako aj dĺžka pažby (zvlášť vhodné pri zmene ročných období a s tým spojené rôzne vrstvy oblečenia). Úchop pažby je ergonomický a drží sa naozaj dobre.  Lamino je príjemné na úchop, či je teplo alebo zima. Tým, že sú na ergonomickej rukoväti vybrania pre prsty, nie je problém s úchopom ani pri daždi alebo vlhkej dlani za teplého počasia.

Hlaveň som sa rozhodol dať vyrobiť individuálne na zakázku podľa mojich požiadaviek. Voľba padla na Brixn Andy. Meno tohto pána a kvalita jeho práce je dostatočne známa. Boli zadané nasledovné požiadavky: materiál hlavne nerez povrchovo nastriekaný na čierno, kaliber 308 Win, vnútorný krčok nábojovej komory 336dia, dĺžka hlavne 70cm, hrúbka hlavne na ústí 30mm, pričom bol spravený odskok na namontovanie úsťovej brzdy. Doba čakania na takto požadovanú hlaveň sa pohybuje od pol do jedného roka, čo je taktiež výpovedná hodnota, aký je záujem o prácu tohto pána. Po dodaní hlavne som na túto osadil úsťovú brzdu Ebi arms (s týmito mám dlhoročné skúsenosti a som s nimi veľmi spokojný). Typ kontúry hlavne je možné považovať za dosť ťažký systém.

Nakoľko Blaser má špecifický systém uchytávania montáže optiky, mal som dosť dlhú dilemu, akú použiť montáž. Blaser je riešený ako multikaliber, pričom, aby pri výmene hlavne nebolo nutné opätovne nastreľovať optiku, je montáž optiky uchytená priamo na hlavni, ktorá sa dá jednoducho vymeniť za inú. Rýchle a funkčné. Nakoniec som sa rozhodol pre montáž picatiny lišty Contessa, podbrúsenie 20MOA a samotné uchytenie optiky pomocou monoblokovej montáže SPUHR.


Na pažbe som ešte doplnil prednú spodnú picatiny lištu na uchytenie dvojnožky. Táto má rýchloupínanie, takže je jej nasadenie a zhodenie otázkou okamihu. Zvlášť vhodné pri streľbe v kľaku a stoji, kedy by nasadená dvojnožka zbytočne prenášala ťažisko zbrane dopredu, čo je pre mňa nežiadúce.

                Na zadnú časť pažby som umiestnil ešte jednu picatiny lištu na uchytenie tretej nohy. Význam na celkový vplyv na stabilitu zbrane ani nie je potrebné komentovať.

                Hneď v prvú sezónu používania som so zbraňou začal zbierať úspechy, čo bolo korunované tretím miestom na M SR 2017.

V roku 2018 som sa rozhodol systém doplniť o druhú hlaveň. Tentoraz som zvolil „moderný“ kaliber a to 6,5×47 Lapua. Hlaveň som kúpil Blaser, kanelovanú s match kontúrou, na konci hlavne závit na namontovanie úsťovej brzdy. Dĺžka hlavne 66cm. Hlaveň nie je až tak ťažká ako predchádzajúca, čo sa príjemne prejavuje pri streľbe v kľaku. Nevýhodou, oproti predchádzajúcej, je rýchlejšie zahrievanie hlavne. Tým, že je to „hot“ kaliber, tak pri rýchlom strieľaní s veľkým počtom rán sa hlaveň dokáže rozpáliť „až do žerava“. Je predpoklad že si udrží požadovanú presnosť do cca. 3.000 rán, to je ale daň pri všetkých takýchto podobných kalibroch. Hlaveň som taktiež osadil úsťovou brzdou Ebi arms.

Vyladiť strelivo bol trocha oriešok, polku streleckej sezóny som skúšal rôzne typy a hmotnosti striel, čo sa odrážalo aj na striedavých výsledkoch počas sezóny. Nájsť najlepšiu navážku pre konkrétnu strelu nie je až taký problém. Nakoniec sa mi zasa podarilo získať pekné tretie miesto na M SR 2018 (aj keď tentoraz to bolo naozaj o chlp).

Neodpustím si jednu poznámku k vyššie uvedeným kalibrom. Je pravdou, že 6,5-ka je presnejšia ako 308-ka, resp. pri streľbe na 400m a 500m mám s ňou o trocha lepšie rozptyly, ale z môjho pohľadu je oveľa náchylnejšia na premenlivý vietor ako 308-ka. Do 300m mám rozptyly v podstate totožné. Náchylnosť na bočný vietor sa najviac prejavila na jednej súťaži, kde sa celý deň vietor točil, chvíľu fúkal veľa, chvíľu vôbec, raz z jednej strany raz z druhej, proste najhoršie možné scenáre. S 6,5-kou sa nebolo možné dohádať, raz som mal naklikané málo, raz viacej, nakoniec z toho bolo 6-te miesto a bol som rád, že súťaž skončila. Z mojich streleckých skúseností s 308-kou (túto strieľam nejakých 15 rokov) verím tomu, že pri takýchto veterných podmienkach je oveľa stabilnejšia a výsledok by bol určite lepší. 6,5-ka ponúka o trocha príjemnejší spätný ráz, za konzistentných podmienok o trocha lepšie rozptyly, ale napr. cez leto je na nej možné pražiť vajíčka… O loveckých úspechoch nebudem ani písať, je to čistý mäsomlynček. 308-ku považujem stále za najuniverzálnejší náboj, aj čo sa týka streleckých výkonov aj čo sa týka rôznych možností využitia.