Čistenie zbrane – hlavne

Prečo čistiť?

Pri streľbe – pri horení prachovej náplne náboja – vznikajú spaliny, ktoré sa usadzujú v hlavni a aj iných častiach zbrane. Taktiež prechodom strely hlavňou vzniká na povrchu vývrtu mosadzný oter od strely. Následne skladovaním zbrane a pôsobením vlhkosti vzduchu vznikajú rôzne chemické reakcie týchto nespálených zvyškov s povrchom hlavne. Nesprávnym ošetrením zbrane po streľbe, resp. jej nečistením, a neodstránením týchto zvyškov dochádza k narušovaniu povrchu vývrtu, zanášaním drážok vývrtu a pod. čo vedie k rapídnemu znižovaniu životnosti a presnosti hlavne.

Výroky niektorých radobystrelcov, že majú super zbraň a túto netreba čistiť, sa ani neoplatí komentovať. V skutočnosti strelci, ktorí sa profesionálne venujú presnej streľbe, čistia zbraň ihneď po streľbe a potom preventívne zväčša jeden krát za týždeň. Takže v podstate stále….

Pre zachovanie dlhej životnosti hlavne a jej presnosti je teda nutné tieto nespálené zvyšky prachu a otery odstrániť. Najlepšie hneď po streľbe. Tvrdenia niektorých „odborníkov“ že ich hlaveň je z neviem akého super materiálu a netreba ju čistiť sú chybné a nesprávne. Je ale pravdou, že hlaveň svoju maximálnu presnosť preukazuje pri určitom stupni znečistenia. Toto je ale niečo iné, špičkový strelci vyčistenú zbraň pred súťažou „zabehnú“, teda napr. vystrelia 5 rán a až následne s takto „špinavou“ hlavňou idú súťažiť. Určite ale svoju zbraň doma neuschovávajú znečistenú a nevyčistenú.

Ako správne zbraň čistiť?

Najdôležitejšie je správne vyčistiť hlaveň. Popíšem postup, akým čistím hlaveň ja.

Zbraň umiestim na plastovú kozu (resp. iný držiak, ktorý mi umožňuje ľahké uchytenie zbrane a jej obsluhu pri čistení), vyberiem záver, zastrčím “bore guide”, teda vodič vyteráka, a som pripravený čistiť. Tu sa trocha pozastavím nad používaním správneho a kvalitného vyteráka. Tento by mal mať hlavne ľahko otočnú rukoväť (najlepšie na guľôčkových ložiskách), aby bolo dosiahnuté ľahké otáčanie tyče vyteráka a pretláčaná handrička presne kopírovala drážky vývrtu a teda riadne odstraňovala nečistoty z hlavne.

Ja osobne používam poplastovaný vyterák, aby som mal istotu, že pri styku s povrchom hlavne nedôjde k nejakému poškrabaniu povrchu vývrtu. Používaním vodiča vyteráka (bore guide) zasa zabezpečím, že nedôjde k poškodeniu vyteráka jeho prechodom cez puzdro záveru a sekundárne mi tento vodič pomáha centrovať vyterák v hlavni. Vo svete sa používajú ako vyteráky z nekorodujúcej ocele, tak aj karbónové. Každé majú svoje pro a proti a viacmenej je to o preferencii jednotlivého strelca. V každom prípade pokiaľ je zachovaná podmienka ľahkého otáčania tyče okolo svojej osy každý typ vyteráka je dobrý. A samozrejme aby bol z jedného kusa tyče aby bola zachovaná tuhosť a pevnosť vyteráka.

Na vyterák naskrutkujem držiak handričky a túto navlhčím olejom. Používam olej Break Free, s týmto mám zatiaľ najlepšie skúsenosti, je výborný ako na čistenie, tak aj na konzerváciu. Na handričku stačia tri kvapky oleja. Prestrčím cez bore guide, komoru a hlaveň. Na ústí hlavne dám handričku dole, vyterák vytiahnem späť a opakujem s opačne otočenou handričkou. Olej nechám na spalinách pôsobiť 10 – 15 min. Účelom tejto operácie je prvotné odstránenie hlavných nečistôt z hlavne a navlhčenie nápekov. Potom vezmem čistú handričku a pretiahnem cez hlaveň. Na ústí dám dole, vytiahnem prázdny vyterák a operáciu opakujem s otočenou handričkou naruby.

Teraz prichádza na rad chémia. Na vysvetlenie, pomocou oleja a kartáča by som z hlavne odstránil iba spaliny. Ja chcem ale odstrániť aj mosadzný oter strely. V súčasnej dobe používam Boretech Eliminator. Toto je vynikajúca univerzálna chémia, vhodná hlavne na pravidelné čistenie. Pre strelcov, ktorí doteraz pomocou chémie nečistili, sú vhodnejšie prípravky CU2 (na odstránenie mosadzných nánosov) a C4 Carbon remover (na odstránenie napečených spalín). Vezmem teda handričku, navlhčím zmesou Boretech Eliminator a prestrčím cez bore guide, komoru a hlaveň. Na ústí hlavne dám handričku dole, vyterák vytiahnem späť a opakujem asi tak 2-3x. Potom nasadím plastový kartáčik, ktorý taktiež navlhčím uvedenou zmesou a hlaveň 10x pretiahnem. Vymením kartáčik za držiak patchu a hlaveň pretiahnem handričkou navlhčenú uvedenou zmesou. Opakujem asi dva tri krát až je handrička čistá. Nechám pôsobiť cca. 10 minút. Vezmem čistú handričku, pretiahnem a keď má modré zafarbenie, tak mám vizuálnu indikáciu, že v hlavni sa ešte nachádza mosadzný oter.

Opakujem čistenie s kartáčom, čakaním a vytieraním handričkou až kým nedosiahnem situáciu, že po  vytiahnutí handričky táto zostala biela a neindikuje mi žiadne modré zafarbenie. Teraz mám istotu že som z hlavne odstránil všetok oter. Osobne keď zo zbrane vystrelím cca. 60 rán, tak k úplnému vyčisteniu od oteru potrebujem vykonať asi 6 – 7 cyklov čistenia. Pri použití Boretech Eliminatora som zároveň odstránil aj spaliny a iné nečistoty.

Vezmem čistú handričku a vytriem hlaveň dosucha. Toto je dosť podstatné, nakoľko vo všeobecnosti výrobcovia chémií nedoporučujú túto chémiu nechávať v hlavni dlhodobo.

Vezmem ďalšiu čistú handričku, pokvapkám Break Free CLP a pretiahnem hlaveň. Zvyčajne toto robím dva tri krát. S týmito handričkami aj následne poutieram záver, puzdro záveru a ďalšie časti, ktoré sa pri streľbe znečistili. Tým je zbraň dokonale vyčistená.

Z mojich skúseností viem, že keď chcem takto zbraň vyčistiť, trvá mi to asi dve hodiny, podstatná časť toho času je ale to čakanie na pôsobenie chémie, takže popri čistení sledujem TV alebo vykonávam inú činnosť. Moja zbraň má pri tomto spôsobe vyčistenia studenú ranu cca. 1 cm nad zámernou na 100m a maximálnu presnosť začína dosahovať po vystrelení prvých cca. 5 až 8 rán. Po vystrieľaní cca. 60 rán, hlaveň na strelnici preťahujem hadom, aby som odstránil hrubé nečistoty z hlavne ešte keď je hlaveň teplá. Po skončení streľby sa snažím hlaveň namazať olejom, ale nie vždy to podmienky dovoľujú. Následne začína asi naj-neobľúbenejšia činnosť čo som popísal vyššie :-).

Značky:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.